séfajánlat

 

A Régi Posta étterem pörköltjei

"A pörkölt régi magyaros neve aprópecsenye, vagy röviden pecsenye. A debreceni gazdasszony úgy mondja röviden: hányjuk oda a húst pecsenyének. Az aprópecsenye, vendéglői nyelven pörkölt abban különbözik a gulyásos hústól*, hogy ennek aláaprítanak sósszalonnát a vasfazíkba (bográcsba). Ezt szép pirosra megsütik és zsírjában egy fő vereshagymát kockára vágva tesznek, ezt is jól megpirítják, végül egy kanál jó veres, de nem erős paprikát tesznek bele.

Most jó apróra vágott vegyes húst tesznek bele, felkavarják, egy kis vizet töltenek rá, sót tesznek a levébe és főzik. Mielőtt megfőne, vereshagymát karikáznak rá, újabban ha van, pár csöves paprikát is főznek bele az ízéért. Pecsenyének hányják oda növendék borjú-, sertéshús, vadnyúl., liba, ruca stb. húsát. Minthogy a hús drága, krumplit szoktak hozzá tenni, hogy több legyen. A falusi és tanyai ember  beleteszi a krumplit, a városi már külön főzi meg sósvízben nagy darabokban és mikor a hús megfőtt, ráteszi. De a feketeföldi szegényember nem szeretvén a krumplit, nem tesz rá, mondván: „nem rontja el vele”. Sok szegényember a főtt marhahúst is odahányja pecsenyének, egy kis hagymás zsírba elaprózza, megpaprikázza, sok hagymát tesz rá. Így főzi meg és nagyon jóízű."

(Részlet Dr. Ecsedi István: A Debreceni és Tiszántúli Magyar ember táplálkozása (Városi nyomda, Debrecen, 1935.) című könyvéből)

Pörkölve párolás: Magyaros konyhára jellemző ételek (pörkölt, tokány) elkészítésekor alkalmazott eljárás. Lényege, a húst - többnyire kockára, csíkokra vágottat - pörköltalapra vagy szalonnán pirított hagymára tesszük. Erős tűzön állandó keverés mellett addig pirítjuk, míg a húsból kioldódott folyadék el nem párolog. Tűz hőmérsékletét csökkentjük, majd a húskockák, csíkok felületét kissé megpörköljük, pirítjuk, barnítjuk. Csak ezek után öntünk alá folyadékot (vizet, alaplét, bort), annyit, ami a húsok pörzs anyagát edény oldaláról, aljáról feloldja.

1 kiló hús pörkölés után maximum 1 deci folyadékot öntünk alá! Fedővel letakarjuk, majd lassú tűzön ismét zsírjáig pirítjuk. Fedőt levéve, állandó keverés mellett felületét újból megpörköljük, barnítjuk, majd felengedjük kevés folyadékkal, amivel oldjuk a pörzs anyagokat. Fedővel letakarjuk. Ezt a műveletsort nevezzük pörkölve párolásnak. Mindaddig végezzük, míg a hús meg nem puhult. Ekkor annyi folyadékkal engedjük fel, amitől mártásos, nem pedig bő, híg levű szaftot kapunk. Összeforralva tálalhatjuk. (gombota)

 

A Régi Posta étterem "pörkölve" készített ételei:

Paprikás csirke házi nokedlivel 1 190 Ft.-
Kacsazúza pörkölt tört burgonyával 890 Ft.-
Sertéspörkölt házi nokedlivel 990 Ft.-
Füstölt csülkös pacal pörkölt petrezselymes burgonyával 1190 Ft.-

Gulyásleves 890 Ft.-

Erdei gombás marharagu tarhonyával 990 Ft.-

 

korábbi séfajánlatok

Archívum

BEJELENTKEZÉS

E-mail cím
Jelszó
  Emlékezz rám!
Házhozszállító éttermek:
© 2011 debreceniettermek.hu
Real Time Analytics